Po naszej pierwszej wizycie na siłowni możemy spodziewać się tak zwanych zakwasów, czyli zespołu opóźnionego bólu mięśniowego. Mogą one też wystąpić po drugiej i trzeciej wizycie na siłowni. Nie warto ćwiczyć, gdy wciąż odczuwamy zakwasy. Oznacza to, że nasze mięśnie się w pełni nie zregenerowały.
Jak intensywny powinien być trening?
Regeneracja mięśni jest najważniejszym czynnikiem decydującym o intensywności naszych ćwiczeń. Gdy nawet na rozgrzewce odczuwamy ból mięśni, które ćwiczyliśmy ostatnim razem, oznacza to, że się one nie zregenerowały. Najlepiej jest więc robić sobie dzień przerwy między treningami lub organizować treningi zupełnie innych partii mięśni, tak by nie nadwyrężać tych, które ćwiczyliśmy ostatnim razem.
Przetrenowanie mięśni prowadzi, do ich bólu oraz zmęczenia fizycznego i psychicznego. Zmęczenie i zniechęcenie narasta stopniowo. Dlatego lepiej nie forsować naszego organizmu, bo może się to skończyć całkowitym brakiem sił i chęci do ćwiczeń.
Jak dobrać długość ćwiczeń i ciężar?
Długość ćwiczeń zależy od celu, z jakim przychodzimy na siłownię. Jeżeli chcesz zbudować masę mięśniową, musisz ćwiczyć z dużymi ciężarami, z niewielką liczbą powtórzeń. Taki trening, zazwyczaj nie trwa zbyt długo. Około czterdziestu minut, Maksymalnie godzinę. Jeżeli twoim celem jest zgubienie zbędnych kilogramów, musisz spędzić na siłowni o wiele więcej czasu. Najlepszym rozwiązaniem są długotrwałe ćwiczenia na bieżniach, rowerach stacjonarnych i innych podobnych maszynach, na których spędzimy po kilkadziesiąt minut.
Taki trening powinien trwać minimum godzinę, ale oczywiście lepiej będzie, jeżeli spędzimy trochę więcej czasu na siłowni.
Czy ktoś daje radę ćwiczyć codziennie? Ja ćwiczę co 2 dzień i jest to maksimum.