Kiedyś gdy mówiono o tej chorobie, zwykle za przykłady pokazywano już ludzi w podeszłym wieku. Jednak statystyki jasno pokazują, że chorują na nią coraz młodsi ludzie. Jak rozpoznać demencję? To trudne, szczególnie w początkowej fazie. Możesz chorować, ale nawet o tym nie wiedzieć!
WHO nie pozostawia złudzeń
O tym jak rozpoznać demencję, warto dowiedzieć się odpowiednio wcześniej. Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że na demencję choruje coraz więcej osób i tendencja wciąż jest wzrostowa. Szacuje się, że z zaburzeniem funkcji poznawczych boryka się ponad 55 milionów ludzi na całym świecie.
To schorzenie wydaje się błahe, jednak ma kolosalny wpływ na codzienne życie nie tylko osoby która jest chora, ale również jej najbliższych. To drugi powód dla którego tak ważne jest poznanie już pierwszych oznak. Dzięki temu zawczasu można przygotować się na szybko postępującą chorobę. Niestety, oznaki te można bardzo łatwo przeoczyć.
Jak rozpoznać demencję?
Normalnym jest, że wraz z wiekiem umysł człowieka nie jest już tak bardzo chłonny i skory do przyswajania nowej wiedzy. Z drugiej strony jednak, proces starzenia łączy się nierozerwalnie z pogorszenie funkcji poznawczych i utraty pamięci. Jest to zjawisko łagodne. Natomiast zmiany związane z demencją, występują w o wiele bardziej nasilony sposób.
Zobacz również: Jak sobie poradzić z obsesyjnymi myślami?
Jeżeli więc łapiesz się na tym, że czasem czegoś zapominasz, ale możesz normalnie funkcjonować, to nie ma mowy o początkach demencji. Gdy jednak możesz zaobserwować wyraźny, uporczywy a wręcz upośledzający spadek zdolności intelektualnych takich jak rozumowanie abstrakcyjne, pamięć czy sposób mówienia, może to wskazywać na coś poważniejszego. Dodatkowo, gdy przeszkadza ci to w wykonywaniu codziennych czynności, koniecznie przyjrzyj się temu problemowi bliżej.
To będzie kluczowe
Osoby z zaczynającą się demencją, mogą mieć tymczasowe objawy, które nasilają się wraz z upływem czasu. Jednym z nich jest gubienie się w miejscach, które dana osoba dobrze zna. I oczywiście, czasem te luki w pamięci to oznaka starości, jednak w przypadku takich zachowań, koniecznie zachowaj czujność. Kolejny aspekt, to fakt, że dana osoba zadaje ci wciąż te same pytania i to w krótkim odstępie czasu. Być może przyjdzie też problem ze swobodnym wypowiadaniem swoich myśli. Również zmianę codziennych przyzwyczajeń na bardziej stagnacyjne trzeba rozpatrywać w kategoriach początkującej demencji. Ostatnim już wyznacznikiem będzie wyjątkowa trudność z liczeniem.
Co robić gdy to demencja?
Najważniejsze, to podejść do sprawy w sposób spokojny i opanowany. Opiekujący się lekarz z pewnością zaleci szereg dodatkowych badań, aby wykluczyć ewentualne choroby współistniejące. Będzie trzeba również pomyśleć o dodatkowej opiece przy chorym, zwłaszcza w przypadku, gdy choroba będzie się pogłębiać.
Starzenie się a demencja
Ludzki umysł starzeje się i to jest jak najbardziej normalne zjawisko, przed którym nie uciekniemy. Możemy oczywiście starać się utrzymać mózg w ciągłej aktywności. Z pewnością pomoże w tym rozwiązywanie zagadek, szarad, a także nauka czegoś nowego. Dużo daje również codzienna aktywność, nawet w formie zwykłego spaceru.
Pierwsze oznaki starzenia się następują w sposób powolny. Zupełnie inaczej jest w przypadku demencji, której oznaki postępują w sposób nieprzewidywalny i gwałtowny. Charakter tego schorzenia może doprowadzić do stanów depresyjnych, bo osoba chora nie może poradzić sobie z tak drastycznymi zmianami w swoim życiu. Kluczowe jest tu szybka reakcja i skierowanie na odpowiednie badania, które dadzą całościowy wgląd w stan zdrowia pacjenta.