Pokolenia pamiętające jeszcze czasy PRL, wodę brzozową będą kojarzyć jako relikt przeszłości. Kiedy w sklepach nie było nic, ratowało się wszystkim, co dostępne. Woda brzozową akurat była na wyciągnięcie ręki. Kiedy zalała nas fala kosmetyków, zapomnieliśmy o tym. Jednak patrząc na to jak działa woda brzozowa, warto z nią się polubić na nowo!

Woda brzozowa – ja ją otrzymać?

Mianem tym nazywamy roztwór soku z brzozy oraz alkoholu wysokoprocentowego w ściśle podanych proporcjach. W latach 80-tych był to jedyny dostępny kosmetyk i ratował on cerę oraz włosy wielu Polek. Dzisiaj woda brzozowa jest określana mianem absolutnego hitu za kilka złotych, który niesamowicie wpływa na ciało.

Co więcej, możesz go kupić w sklepi zielarskim w formie gotowego kosmetyku, albo też rozrobić go samemu w domu. Skład tego kosmetyku nie jest specjalnie zawiły – to pomieszanie soku z brzozy oraz alkoholu etylowego.

Sok z brzozy a woda brzozowa

Warto jeszcze podkreślić, że sok z brzozy to otrzymywany na wiosnę płyn który wypływa bezpośrednio ze specjalnych nacięć. Bardzo szybko kwaśnieje, więc musi być przechowywany w odpowiednich warunkach. Spożycie soku z brzozy dobroczynnie wpływa na ciało dostarczając mu mnóstwa składników odżywczych.

Woda brzozowa to połączenie soku z brzozy i alkoholu etylowego. Dodatek alkoholu jest niezbędny aby zachować wszystkie właściwości soku z brzozy. Specyfik jest odpowiednio zakonserwowany i daje się przechowywać przez długi czas w nienaruszonym stanie.

Oto jak działa woda brzozowa

Z pewnością woda brzozowa świetnie wpływa na włosy. Zastosuj ją jako wcierkę, wmasowując specyfik w skórę głowy i pozostawiając ją na kilka godzin na skórze. Warto również spróbować używać wcierki na kolejny dzień po umyciu włosów. Wiele osób właśnie taką aplikację chwali sobie najbardziej. Już po miesiącu zobaczysz baby hair, który będzie rósł jak szalony.

Niektórych może zniechęcić obecność alkoholu w wodzie brzozowej, ze względu na jego właściwości wysuszające. Jednak jest go na tyle mało, że nie powinien znacząco oddziaływać na skalp. Gdy pojawią się najmniejsze podrażnienia, zrezygnuj jednak ze stosowania tego kosmetyku.

Zobacz również: Tych błędów w pielęgnacji twarzy nie możesz popełnić!

Kolejną metodą zastosowania wody brzozowej jest korzystanie z niej jak z toniku do twarzy. Dobrze sprawdzi się również w formie punktowych okładów. Kosmetyk ten wspaniale wyrównuje koloryt oraz minimalizuje przebarwienia. Ze względu na obecność alkoholu, może jednak wysuszać, więc uważaj z jego stosowaniem.

Kto nie powinien używać wody brzozowej?

Jak każdy kosmetyk i ten z naturalnym składem może poważnie uczulić. Jeżeli więc zmagasz się ze skórą suchą i problematyczną, raczej zrezygnuj z jego stosowania. Zwyczajnie ryzyko podrażnienia lub wystąpienia innych niepożądanych działań może być za duże.

Czy kosmetyki naturalne podrażniają?

O tym jak działa woda brzozowa już wiemy, warto jednak zwrócić uwagę na inny fakt. Specyfik ten, jak każdy kosmetyk, może spowodować uczulenia i podrażnienia skóry. Dlatego też stosując po raz pierwszy wodę brzozową, nałóż ją wacikiem tylko na jeden punkt, na przedramieniu i przez dobę obserwuj to miejsce. Jeżeli wystąpią widoczne zaczerwienienia czy wysypka, zrezygnuj ze stosowania. Najwyraźniej twoja cera nie będzie dobrze współpracować z wodą brzozową.

Przeznaczenie wody brzozowej

Pod żadnym pozorem nie należy pić wody brzozowej. O ile naturalny sok z brzozy działa zbawiennie na cały układ odpornościowy i trawienny, o tyle woda brzozową już nie. Ze względu na obecność alkoholu etylowego, to nie jest napój, który można swobodnie aplikować sobie do wewnątrz. Co innego na skórę.