Przywykliśmy do myślenia, że to tylko kobiety mają kompleksy związane ze swoim wyglądem. Nic jednak bardziej mylnego. Mężczyźni również mają sporo zastrzeżeń odnośnie swojego wyglądu. I co ciekawe i kobiety i mężczyźni wstydzą się tej partii ciała!

Brzuch i inne bolączki

Naukowcy z Uniwersytetu Chapmana w USA wzięli pod lupę codzienne męskie kompleksy. Zapytali grupę mężczyzn w wieku 35- 50 lat, co niepodoba im się w ich wyglądzie. Dokonano również podziału ze względu na orientację seksualną. Wyniki dają do myślenia.

Ponad 40 procent heteroseksualnych mężczyzn wstydziło się swojego brzucha, potem nieatrakcyjnej sylwetki a na końcu braku gęstych, lśniących włosów. 10 procent panów przyznało również, że nie inicjuje bliskich kontaktów z partnerką właśnie ze względu na kompleksy wynikające z budowy ich ciał.

O wiele wyższy wskaźnik niezadowolenia ze swojego wyglądu mieli jednak mężczyźni o orientacji homoseksualnej. To oni przyznawali się otwarcie do stosowania diet odchudzających oraz poddawali się operacjom plastycznym. Tu aż 32 procent badanych unikało kontaktów intymnych właśnie ze względu na swój nieperfekcyjny wygląd.

Pora przełamać tabu?

Społecznie utarło się, że to kobiety narzekają na swój wygląd. I to tylko one ciężko pracują, aby poprawić swój wygląd zewnętrzny. Tym samym to one są niezadowolone z siebie. Pora więc przełamać to tabu i otwarcie stwierdzić, że nie tylko kobiety mają z tym problem. Mężczyźni również i warto to zaakceptować.