Nie ma nic bardziej uciążliwego, niż zdzierające się skórki wokół paznokci. Problem ten dotyka wszystkich – mężczyzn, kobiety i dzieci. Pojawiają się na skórze z różnych powodów, nie tylko ze zwykłego zaniedbania. Na szczęście są sprawdzone sposoby na zadziory przy paznokciach!

Dlaczego powstają zadziory?

Jedną z najczęstszych przyczyn pojawiania się nieestetycznych skórek na paznokciach jest rzecz prozaiczna – przesuszona skóra dłoni. Być może przy domowym sprzątaniu nie używasz specjalnych rękawiczek. Może wycierasz kurze czy myjesz podłogi również bez nich? Skóra dłoni wymaga przemyślanej pielęgnacji u której podstaw leży dobry krem do rąk. Gdy go nie używasz, dłonie mogą stać się wyjątkowo przesuszone i zniszczone. W ślad za tym, pojawiają się nieestetyczne i bolesne zadziory.

Zobacz również: Jakie są największe błędy w pielęgnacji twarzy?

Kolejny aspekt przez który powstają skórki przy paznokciach, to praca biurowa. Kontakt z papierem nie wpływa dobrze na dłonie. Wchłania on każdą ilość ochronnego tłuszczu sprawiając, że dłonie stają się przesuszone. Inny aspekt, również nieobcy w pracy, to kontakt z gorącą i zimną wodą w dłuższym niż standardowy czasie. Woda sama w sobie nie niszczy skóry, jednak jeżeli kontakt z nią jest częsty, może uszkodzić naskórek.

Ostatni czynnik to chemia. Być może podczas sprzątania używasz zbyt żrących preparatów, które w efekcie są źle odbierane przez powłokę skórną. Przyjrzyj się również swoim środkom do usuwania lakieru. Jeżeli jest on na bazie acetonu, to może powodować nadmierne przesuszanie naskórka, tworząc nieestetyczne obramowanie paznokci. Jakie więc są sprawdzone sposoby na zadziory przy paznokciach?

Sprawdzone sposoby na zadziory przy paznokciach

Naczelna zasada jest taka, aby zawsze pod ręką mieć krem do rąk. Nie tylko nawilży powierzchnię dłoni ale i wokół paznokci. Korzystaj z niego po każdym myciu rąk, albo w każdej sytuacji która tego wymaga. Kolejna sprawa, to zabiegi na dłonie.

Sprawdź też: Dlaczego parafina na dłonie to zawsze dobry pomysł?

Aby skutecznie pozbyć się zadziorów, nie wystarczy jednorazowe działanie, tylko przemyślany plan działania. Z tego względu tak ważne jest, aby wszelkiego rodzaju zabiegi wykonywać co pewien czas. I to nawet, jeżeli z naszymi skórkami na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku. Na noc możesz również, prócz kremu do rąk, aplikować sobie olejki, wmasowując je w skórę wokół paznokci.

Czy maseczki na dłonie mają sens?

Wiemy już, że sprawdzone sposoby na zadziory przy paznokciach to przemyślana pielęgnacja. Jedną z jej części są maseczki na dłonie. Możesz je kupić gotowe, dostępne właściwie w każdej drogerii. Jednak nie jest problemem zrobienie tego we własnym domu. Wystarczy pół szklanki siemienia lnianego zalać wrzątkiem i odczekać aż lekko przestygnie. Następnie nałożyć ją na dłonie i owinąć folią aluminiową. Poczekać 20 min i dłonie wyglądają jak nowe!

Tego unikaj!

Jeżeli chcesz zachować piękne dłonie i paznokcie przez długi czas, koniecznie zrezygnuj z mechanicznego usuwania skórek. Wycinanie skórek, tak powszechne jeszcze kilka lat temu, jest bezpośrednią przyczyną dla których powstają zadziory. Dlatego czym prędzej pozbądź się tego nawyku, zamieniając go na delikatne przesuwanie skórek specjalnym, drewnianym patyczkiem zwanym kopytkiem.

Zapomnij również o obgryzaniu paznokci. Nawyk ten jest nie tylko niehigieniczny, ale i bardzo niszczy paznokcie i skórki wokół nich. Warto pamiętać, że pod paznokciami mogą gromadzić się brud i bakterie, szkodliwe dla organizmu. Nieestetyczne skórki mogą również pojawiać się w wyniku alergii na konkretne kosmetyki. Zawsze zwróć na to uwagę, gdy masz nowe lakiery do paznokci czy każde inne kosmetyki.