Nieodmiennie, moda angielska, a w szczególności ta noszona w Londynie do końca lat 70 kojarzy się z wełnianym męskim garniturem, klasyczną sukienką do kolan dla kobiet i wszechobecnym trenczem na ulicach, noszonym zarówno przez kobiety i mężczyzn.

Sytuacja zaczęła zmieniać się dynamicznie w latach 80, kiedy na scenę wkroczyły skórzane kurtki, gorsety, ćwieki i oczywiście kultowe buty Martens. W obecnych czasach styl uliczny w Londynie, w niczym nie przypomina tego sprzed 40 lat, ale na pewno nadal zadziwia i zaskakuje, i na pewno należy się zgodzić z powiedzeniem, że wszystko stare jest znów nowe.

Co to jest moda uliczna?

Dla niejednego, będzie zaskoczeniem, że popularnym określeniem Fashion Street, określamy skupisko 385 sklepów odzieżowych skupionych na jednej z głównych ulic Bombaju. Jest to popularne miejsce turystyczne, i słynie z możliwości targowania się.

Natomiast w kulturze europejskiej jest powszechnie używane do określenia mody, która, jak sama nazwa wskazuje pochodzi z ulic i nie ma nic wspólnego z wybiegami mody. Termin, moda uliczna odnosi się do dużego wachlarza spojrzeń na modę, indywidualnych upodobań, które w sposób wyrazisty odbiegają od spojrzenia na modę poprzez pryzmat najnowszych trendów i stylów królujących na światowych wybiegach mody, i projektowanych przez najlepsze marki znane na świecie. Warto jeszcze zaznaczyć, że modę uliczną dzielimy na 4 kategorie, do której zaliczamy modę oryginalną, sportową, luksusową i zaadaptowaną, czyli akceptowalną szczególnie przez młodzież w dużych miastach. Najpopularniejsze ubrania z mody ulicznej znajdziesz tutaj: https://www.clobber.pl/.

Co nosimy w modzie ulicznej?

Moda uliczna to przede wszystkim wygoda, oversizowe bluzy i płaszcze, oraz wygodne buty, czyli trampki lub adidasy, ale koniecznie muszą być w ciekawych wzorach i odważnych projektach graficznych. Kultowe obcisłe spodnie, kiedyś noszone tylko przez osoby identyfikujące się z subkulturą punk, obecnie są bazą modową, dla stylizacji mody ulicznej zaakceptowanej przez kulturę młodzieżową ostatniej dekady. Niejednokrotnie na ulicach Londynu możemy zauważyć młodzież noszącą obcisłe czarne spodnie, czarną krótką ramoneskę ze skóry, a w pasie przywiązaną koszulę w kratę.

Najmodniejszym kolorem tej koszuli jest oczywiście krata w czarno-czerwone barwy. Jako że Londyn należy do czołówki miast, w których ten styl jest najbardziej widoczny, liczba sklepów, zwłaszcza tych, które oferują ubrania z drugiej ręki potocznie zwane second-handami jest imponująca. Te właśnie sklepy upodobała sobie młodzież do poszukiwania ubrań niebanalny, oryginalnych, i niepowtarzalnych.

Nowe przeplata się ze starym

Moda na styl uliczny przeszła długą drogę i dzisiaj czerpie pełnymi garściami, inspirując się modą z lat 70. i 80. podkreślając i akcentując własną indywidualność. Moda w stylu ulicznym to kombinacja kolorów i stylów w połączeniu nowego ze starym. To odważne i przyciągające wzrok stylizacje, w których kolor, wygoda, a przede wszystkim własna osobowość jest stawiana na pierwszym miejscu.

Warto również zaznaczyć, że niebagatelny wpływ na dzisiejszą modę w stylu ulicznym miały takie subkultury jak hipisi, motocykliści, goci i punkowie. W minionej dekadzie, odnotowuje się, że duży wpływ na ten styl miały środowiska hip-hopowe i skateboardingowe. Wraz z popularnością tego stylu, najwięksi kreatorzy mody przedstawili swoje własne pomysły na tegorocznym pokazie w Londynie. Dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że królowały jeansy, wygodne swetry, które w połączeniu z metalicznymi spódnicami i ciepłymi długimi płaszczami świetnie wpisują się w trend mody ulicznej.